Ergonomia - ochrona oczu

Zmysł wzroku jest najbardziej zagrożonym zmysłem w pracy biurowej. Wiele elementów, takich jak oświetlenie, rodzaj monitora, z którego się korzysta oraz jego ułożenie ma bardzo duży wpływ na ergonomię.

W trakcie szkoleń bhp ogromny nacisk kładzie się na analizowanie i przybliżenie wszelkich kwestii związanych z ergonomią wzroku. Kursy bhp pozwalają uświadomić pracodawcy oraz pracownikom, że wzrok jest zmysłem, który podlega największym zagrożeniom w trakcie wykonywania pracy biurowej. Istnieje kilka podstawowych zasad ergonomicznych, dzięki którym można oszczędzać wzrok. Monitor komputera powinien być ustawiony w odległości 40-75 centymetrów od twarzy pracownika. Jego górna krawędź powinna się znajdować kilkanaście centymetrów poniżej linii wzroku, zaś płaszczyzna ekranu powinna być ustawiona prostopadle do linii wzroku. Na ergonomię wzroku bardzo duży wpływ ma także rodzaj monitora. Zaleca się stosowanie monitorów ciekłokrystalicznych i ledowych, które nie wytwarzają szkodliwego promieniowania oraz zapobiegają zmęczeniu wzroku. Szczególną wagę należy także przyłożyć do prawidłowego oświetlenia. Należy zadbać o możliwie jak najmniejszy kontrast pomiędzy jasnością ekranu i otoczenia. Odpowiednie ustawienie monitora względem okna pozwala na wyeliminowanie odblasków.

Zachęcamy do obejrzenia filmu, który jest fragmentem naszego szkolenia online traktującego o zagadnieniach ergonomii w kontekście ochrony wzroku.

Skontaktuj się z nami

BEZPŁATNY TEST - zamów wybrane szkolenie