Ergonomia - ochrona nadgarstków

Ochrona nadgarstków jest bardzo ważnym aspektem ergonomii pracy biurowej. Dzieje się tak dlatego, że pracownicy biurowi spędzają znaczną część swojego dnia pisząc na klawiaturze.

Szkolenia bhp dla pracowników biurowych dużą uwagę przywiązują do ergonomii pracy nadgarstków. W czasie kursów bhp można się dowiedzieć, jak należy prawidłowo ustawiać nadgarstki w czasie pisania na klawiaturze. Przy pracy na klawiaturze nadgarstek powinien się znajdować w linii prostej do przedramienia.

Niestety bardzo często nadgarstek jest skrzywiony, co powoduje, że w miejscu łączenia przedramienia z nadgarstkiem powstaje bardzo silny ucisk na nerwy. Długotrwały ucisk tego rodzaju w dłuższej perspektywie wywołuje chorobę określaną jako zespół cieśni nadgarstka. Choroba ta objawia się nadwrażliwością, drętwieniem, mrowieniem, bólem kciuka i trzech kolejnych palców oraz bólem całych dłoni i nadgarstków. Działania profilaktyczne, które mają zapobiegać powstawaniu i rozwojowi choroby cieśni nadgarstka powinny obejmować prawidłowe ułożenie dłoni w czasie pracy przy klawiaturze. Czasami ułożenie mebli i sprzętów w biurze uniemożliwia prawidłowe ułożenie dłoni. Jeżeli blat biura znajduje się zbyt wysoko to zaleca się, aby klawiatura była ustawiona na wysuwanej półce pod blatem.

Skontaktuj się z nami

BEZPŁATNY TEST - zamów wybrane szkolenie