Numery alarmowe - jak to działa?
Numery alarmowe w Polsce
Numer 112 jest działającym na terenie całej Unii Europejskiej numerem alarmowym. Numer ten jest zarezerwowany wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia lub mienia. Dzięki niemu można się połączyć ze służbami ratunkowymi w każdym kraju europejskim.
Numery alarmowe z komórki
Z numerem 112 można się połączyć nawet bez odblokowywania telefonu. Można go wykorzystać m.in. w razie: pożaru, wypadku drogowego, kradzieży, włamania, w przypadku użycia przemocy, przy nagłych omdleniach i utratach świadomości, przy poważnych uszkodzeniach ciała, w przypadkach porażenia prądem lub też w wypadku rozpoznania osoby poszukiwanej przez policję.
Numery alarmowe - jak to działa w praktyce?
Zgłoszenie telefoniczne pod numer 112 zostanie przekierowane do najbliższego Centrum powiadamiania ratunkowego. W sytuacji zagrożenia jednocześnie kilka osób może dzwonić na numer 112 zgłaszając to samo zdarzenie.
Pogotowie ratunkowe wzywamy, gdy życie lub zdrowie ludzkie jest bezpośrednio zagrożone na skutek wypadku, choroby przewlekłej, uszkodzenia ciała lub innych, niepokojących objawów funkcjonowania organizmu.
Możemy w tym wypadku wybrać zarówno numer 112, jak i 999. Ze względu na wysoką liczbę połączeń na te numery, dla bezpieczeństwa pozostawiono dwa, osobno działające: 112 - łączący z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz 999 - łączący z dyspozytornią medyczną.
Numery: 997 (policja) i 998 (straż pożarna) pozostały w użyciu ze względu na przyzwyczajenie obywateli, jednak pełnią one już funkcję wyłączne przekierowującą na numer 112 (europejski numer alarmowy).
Co zrobić w przypadku wypadku w pracy? Dowiedz się więcej z tego artykułu: https://www.szkolenia-bhp24.pl/strefa-wiedzy/artykuly/wypadek-w-pracy-co-dalej