Numery alarmowe w Polsce

Jakie numery alarmowe obowiązują w Polsce?


W Polsce działają cztery podstawowe numery alarmowe, do których należy zaliczyć: Europejski numer alarmowy (112), numer Policji (997), Straży Pożarnej (998) oraz Pogotowia Ratunkowego (999).


W czasie kursów bhp (także przez internet) zwykle zostaje przybliżona istota Europejskiego numeru alarmowego 112. Numer ten jest zarezerwowany wyłączenie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia lub mienia. Dzięki niemu można się połączyć ze służbami ratunkowymi w każdym kraju europejskim.

Z numerem 112 można się połączyć nawet bez odblokowywania telefonu. Można go także wykorzystać m.in. w razie: pożaru, wypadku drogowego, kradzieży, włamania, w przypadku użycia przemocy, przy nagłych omdleniach i utratach świadomości, przy poważnych uszkodzeniach ciała, w przypadkach porażenia prądem lub też w przypadku rozpoznania osoby poszukiwanej przez policję. Zgłoszenie telefoniczne pod numer 112 zostanie przekierowane do najbliższego centrum powiadamiania ratunkowego. Wykładowcy, którzy prowadzą szkolenia bhp wskazują, że w Polsce połączenia pod numer 112 z numerów stacjonarnych są przekierowywane do Straży Pożarnej, zaś połączenia z numerów komórkowych są przekierowywane na Policję. W sytuacji zagrożenia jednocześnie kilka osób może dzwonić na numer 112 zgłaszając to samo zdarzenie.

Skontaktuj się z nami

BEZPŁATNY TEST - zamów wybrane szkolenie