Strefa wiedzy - Blog

12.04.2024
Pierwsza pomoc - porażenie prądem - jak skutecznie reagować?
Porażenie prądem elektrycznym to poważne zdarzenie, które może prowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci. Skutki porażenia mogą obejmować poparzenia, zaburzenia rytmu serca, a w skrajnych przypadkach zatrzymanie krążenia. Znajomość podstawowych zasad pierwszej pomocy w takich sytuacjach jest kluczowa, aby móc szybko i skutecznie zareagować.

29.03.2024
Użądlenie przez owada, wstrząs anafilaktyczny - pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc w porażeniu prądem to niezbędna umiejętność, która może uratować czyjeś życie lub zdrowie. Sytuacje, w których dochodzi do kontaktu z prądem elektrycznym, często zdarzają się nagle i niespodziewanie, zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. W takich momentach szybkie i prawidłowe działanie jest kluczowe. Omówimy, jak krok po kroku udzielać pierwszej pomocy w przypadku porażenia prądem, aby skutecznie i bezpiecznie pomóc osobie poszkodowanej.

13.03.2024
Rana z ciałem obcym - pierwsza pomoc i podstawowe informacje
Rana z ciałem obcym to jeden z najczęstszych przypadków skaleczeń, które mogą wystąpić w codziennym życiu. Często są wynikiem upadków, wypadków w pracy, a nawet zwykłych domowych czynności. Znajomość podstawowych zasad pierwszej pomocy może nie tylko złagodzić ból poszkodowanego, ale także uratować życie

28.02.2024
Prawa pracownika - co może pracownik według Kodeksu pracy
Pracownicy to fundament każdej prężnie działającej gospodarki. Ich wkład w funkcjonowanie przedsiębiorstw i instytucji jest nieoceniony, dlatego też powinni oni korzystać z szeregu praw, które chronią ich interesy i zapewniają im godne warunki pracy. Podstawowym źródłem praw pracowniczych w Polsce jest Kodeks pracy, który określa m.in. prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika, czas pracy, wynagrodzenie za pracę. W tym artykule omówimy szerzej art. 210 Kodeku Pracy.

11.02.2024
Co to jest ergonomia pracy? BHP w pracy biurowej przy komputerze
Ergonomia to dyscyplina naukowa zajmująca się przystosowaniem narzędzi, maszyn, środowiska oraz warunków pracy do anatomicznych i fizjologicznych możliwości człowieka. Często o ergonomii mówimy w kontekście pracy biurowej (siedzącej) i wtedy najczęściej skupiamy się na prawidłowej postawie ciała. W poniższym artykule dowiesz się więcej o tym co to jest ergonomia pracy oraz według jakich kategorii możemy ją podzielić.

28.01.2024
Co to są choroby zawodowe? Rozporządzenie Rady Ministrów
Rozporządzenie Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych określa, czym są choroby zawodowe. Jest to choroba, która została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, które wystąpiły w środowisku pracy lub taka, która została wywołana przez sposób wykonywania pracy (art. 235 kp).

12.01.2024
Pomieszczenia pracy. Co to są pomieszczenia higieniczno-sanitarne?
Pomieszczenia higieniczno-sanitarne są ważnym elementem każdego miejsca pracy. Zapewniają pracownikom możliwość dbania o higienę osobistą, co ma wpływ na ich zdrowie i komfort pracy. W tym artykule dowiesz się o rodzajach i wielkości pomieszczeń higieniczno-sanitarnych oraz o Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy jasno nakreśla, jak powinny wyglądać takie pomieszczenia.

29.12.2023
Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) - co to takiego i w czym może pomóc?
Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) – co to takiego? PIP jest to organ, który sprawuje nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy. Jego głównym obowiązkiem jest sprawdzanie, czy zachowane są przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Kontroluje także przestrzeganie przepisów, które dotyczą legalności zatrudnienia oraz innej pracy zarobkowej. Podstawą prawną do funkcjonowania tego organu jest ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy z dnia 13 kwietnia 2007 r

13.12.2023
Co zawiera ocena ryzyka zawodowego - analiza ryzyka zawodowego
Ryzyko zawodowe i jego ocena mają szczególne znaczenie dla zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa w ich miejscu pracy. W artykule definiujemy pojęcie ryzyka zawodowego, a także podstawowe zasady oraz poszczególne etapy przygotowania oceny ryzyka, uwzględniając specyfikę różnych zakładów pracy i różne rodzaje zagrożeń (m.in. czynniki fizyczne, chemiczne, biologiczne). Ponadto przedstawiamy – w oparciu o aktualny stan prawny – obowiązki pracodawcy w zakresie bhp.

30.11.2023
Jak bezpiecznie pracować - czyli czym jest bezpieczna praca?
Zdrowa i bezpieczna praca leży w interesie zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Praca w bezpiecznych warunkach jest jednym z kluczowych czynników, które decydują o zdrowiu pracowników. Aby zapewnić zdrowe i bezpieczne warunki pracy należy zidentyfikować ryzyko związane z pracą na danym stanowisku oraz podjąć próbę jego eliminacji. Które więc czynniki decydują o tym, że praca jest zdrowa i bezpieczna?